Roboty koszące – na co zwrócić uwagę, aby na dobre skończyć z koszeniem trawnika

wzrastająca akceptacja dla robotów koszących sprawia, że coraz więcej klientów staje przed trudnym wyborem odpowiedniego urządzenia. W gąszczu danych technicznych oraz funkcji ciężko się zorientować. Istnieje jednak kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Roboty koszące stają się coraz popularniejsze, a ich rynkowa oferta coraz szersza. Robomow jako firma z 20-letnim doświadczeniem w ich konstruowaniu doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeb klientów i wyzwań, które staną przed ich produktami. Poniżej przedstawiamy listę kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, aby robot na dobre wyzwolił nas z obowiązku koszenia trawnika.

Dostosowanie do powierzchni ogrodu. Rzecz pozornie oczywista, lecz warta wymienienia na samym początku jako absolutna podstawa. Roboty koszące konstruowane są z myślą o pracy na danym obszarze, stąd m.in. mnogość modeli. Dysponując ogrodem o powierzchni 400 m², na taki areał należy szukać produktu.

Udogodnienia. Roboty koszące są urządzeniami, które wykonują za nas pracę. Po ich instalacji oraz zaprogramowaniu same w okresie wzrostu trawy wykonują pracę. Niemniej sama prostota obsługi na początku sezonu czy po zakupie jest zróżnicowana. Warto zastanowić się nad robotem, który posiada możliwość obsługi z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki niej, nawet z poziomu fotela dokonamy wyboru ustawień, lub ich korekty, zdiagnozujemy stan urządzenia, a nawet będziemy mogli sterować robotem ręcznie.
Wydajność koszenia. Charakterystyka robotów koszących sprawia, że w zależności od pory roku muszą mierzyć się z różnym stanem trawnika. Na jesieni oraz na wiosnę często zalegają na nich szyszki czy gałęzie. Warto więc zwrócić uwagę na modele, które są wystarczająco mocne, aby im podołać. Poza koniecznością koszenia, wyeliminują one część prac związanych z przygotowaniem trawnika do zimy, jak i rozpoczęcia sezonu.

Głośność. Poziom głośności robota koszącego zazwyczaj jest niższy od tego, który emitują konwencjonalne kosiarki. Niemniej skoro robot wykonuje pracę za nas pracę, to warto poszukać modelu cichego, aby nie przeszkadzał w odpoczynku.

Maksymalne nachylanie wzniesienia. Na trawnikach często występują pagórki, które są naturalną częścią ogrodu. Dlatego wybierając odpowiedniego robota koszącego należy zwrócić uwagę na to, jakie wzniesienie jest on w stanie pokonać.

Zużycie energii. Robot koszący po skończonej pracy wraca do stacji dokującej, aby naładować akumulator. Z tego powodu wskazanym jest porównanie zapotrzebowania poszczególnych modeli na energię elektryczną. Może być ona podana np. w odniesieniu do miesiąca.

Zabezpieczenia. Jako urządzenia autonomiczne powinny posiadać jak najwięcej funkcji bezpieczeństwa. Najbardziej zaawansowane modele posiadają kontrolę kodem PIN, funkcje zabezpieczające przed uruchomieniem przez dziecko, automatycznego wyłączenia się podczas podnoszenia urządzenia czy unieruchomienia ostrzy w momencie zetknięcia się z przeszkodą (np. nogą człowieka).
Czas koszenia. Im szybszy, tym lepszy. Informuje m.in. o efektywności urządzenia.

Szerokość koszenia. Szersza głowica kosząca potrzebuje mniej czasu na uporanie się z powierzchnią trawnika. Na większe powierzchnie np. 2000 m² warto zwrócić uwagę na modele z dwoma ostrzami.

Źródło: Informacja prasowa